2012

Φεβρουάριος 18,19

Icon 01

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΕΝΩΣΗΣ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ).

Στις 18 και 19 Φεβρουαρίου 2012 έγινε το πρωτάθλημα παίδων –κορασίδων της Ένωσης Ταεκβοντό Βορείου Ελλάδος στην Θεσσαλονίκη στα πλαίσια της προετοιμασίας των μικρών αθλητών του Ταεκβοντό. Στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα έγινε για πρώτη φορά χρήση της ηλεκτρονικής κάσκας η οποία αυτόματα καταγράφει επαφές οι οποίες γίνονται στο κεφάλι και χαρίζουν τρεις πόντου στους διαγωνιζόμενους αθλητές.

Στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα συμμετείχαν από τον Α.Σ. Νικόμαχο Βόλου 16 αθλητές οι οποίοι τελικά κατέκτησαν 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 6 χάλκινα μετάλλια τερματίζοντας στην πρώτη δεκάδα των καλύτερων συλλόγων της Βορείου Ελλάδος. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι μικρές και πολλά υποσχόμενες Γκαγιάννη Τάνια και Γκογκινούδη Παρασκευή. Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Βογιατζή Αγγελική και χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ζουπης Δημήτρης, Βογιατζής Δημήτρης, Παπαδημητρίου Γιάννης, Κάρρου Μαρία, Παππής Μιχάλης, Σανίδας Νίκος. Επίσης συμμετείχαν χωρίς να καταφέρουν να διακριθούν αλλά έχοντας πολύ καλή απόδοση οι Καλαμπόκας Αχιλλέας, Χρηστάκης Αλέξανδρος, Τίγκας Γεώργιος, Ζηργάνος Δημήτριος, Πέτσης Λάμπρος, Τσαμασιώτης Χρήστος και Παπαδημητρίου Απόστολος.
Πλέον υπάρχει η δυνατότητα για όλους όσους θέλουν να παρακολουθήσουν αγώνες από πρωταθλήματα Ταεκβοντό στην Ελλάδα να συνδεθούν στην ιστοσελίδα της Ε.ΤΑ.Β.Ε. www.etabe.gr να γίνουν μέλη και να παρακολουθούν ακόμα και ζωντανά όταν διεξάγεται το πρωτάθλημα (livestream) , αλλά και το επόμενο διάστημα επιλέγοντας όποιον αγώνα θέλουν. Άλλωστε εδώ και χρόνια υπάρχει το κανάλι του Ταεκβοντό και συμβαίνει το ίδιο για όλες τις διεθνείς διοργανώσεις στο www.dartfish.tv. Ίσως θα έπρεπε όλοι να ρίξετε μια ματιά …

Οκτώβριος 12,13,14

Icon 02

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΤΟ ΒΟΛΟ.

Με απόλυτη επιτυχία και με την συμμετοχή 140 σωματείων με 650 αθλητές έγινε στις 12-13-14 Οκτωβρίου το πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων - κορασίδων γεννηθέντων από το 1999 έως το 2001 στο Βόλο . Όλοι έμειναν ευχαριστημένοι από την διοργάνωση , από την προσέλευση του κόσμου και από την δυναμική του αθλήματος και το πάθος των μικρών αθλητών για διάκριση . Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους από την μεριά του Δήμου Βόλου ο Πρόεδρος του ΔΟΕΠΑΠ- ΔΗΠΕΘΕ και φίλος του αθλήματος κύριος Παύλος Μαβίδης . Επίσης τους αγώνες τίμησε με την παρουσία του ο Πρόεδρος του Επιμελητηρίου Μαγνησίας κύριος Μπασδάνης και όλοι οι χορηγοί που στήριξαν την διοργάνωση. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Α.Σ. Νικόμαχος Βόλου συμμετείχε με 12 αθλητές και κατέκτησε 4 μετάλλια 1 χρυσό και 3 ασημένια. Χρυσό μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κέρδισε η αθλήτρια Γκαγιάννη Αντωνία Ζωή κερδίζοντας όλους τους αντιπάλους με μεγάλη διαφορά. Ασημένιο μετάλλιο πήραν οι Ζούπης Δημήτριος που αν και τραυματισμένος με δύναμη ψυχής έφτασε στον τελικό και έχασε στον χρυσό πόντο, η Γκογκινούδη Παρασκευή που για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στέφεται πανελληνιονίκης και η Λημνιώτη Μαρία-Ζωή μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση. Αξιόλογοι και οι υπόλοιποι αθλητές του συλλόγου που δεν κατάφεραν να διακριθούν και είναι οι Τσαμασιώτης Χρήστος, Λυκούρης Ιωάννης, Φωτίου Νικόλαος, Θεοχάρης Αλέξανδρος, Παπαδόπουλος Νικόλαος, Σανίδας Νικόλαος, Καλαμπόκας Αχιλλέας και Θεοχάρη Αικατερίνη.

Οκτώβριος 20,21

Icon 03

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.

Στο διεθνές πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης συμμετείχαν οι αθλητές του Α.Σ. Νικόμαχου Βόλου το Σάββατο 20 και την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2012. Στο συγκεκριμένο Διεθνές πρωτάθλημα συμμετείχαν 400 αθλητές 79 σωματείων από 10 χώρες και οι αγώνες έγιναν με ηλεκτρονικούς θώρακες.Το επίπεδο των αγώνων ήταν πολύ υψηλό αφού ανάμεσα στους διαγωνιζόμενους αθλητές υπήρχαν και πρωταθλητές από ομάδα της Κορέας. Από τον Α.Σ. Νικόμαχο Βόλου συμμετείχαν 4 αθλητές και κατέκτησαν 3 μετάλλια. Η Φωτίου Πολυδώρα μετά από μια αποχή 2 ετών από τα αγωνιστικά δεδομένα κατάφερε και κέρδισε ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία -46 κιλών Νεανίδων και επανήλθε με τον καλύτερο τρόπο στην αγωνιστική διαδικασία. Ο αθλητής Κάρρος Αθανάσιος κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία +78 Εφήβων και το ίδιο συνέβη και με τον Χρηστάκη Χρυσοβαλάντη στην κατηγορία -58 Ανδρών. Πολύ καλή και η παρουσία του αθλητή Φωτίου Μανώλη που δεν κατάφερε τελικά να διακριθεί.

Νοέμβριος 9

Icon 04

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ.

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη η εκδήλωση της παρουσίασης ολυμπιακών αγωνισμάτων της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας στον Βόλο την Παρασκευη 9 Νοεμβρίου 2012. Στον χώρο του ΕΑΚ Βόλου βρεθήκαν και τα σωματεία Ταεκβοντο του Βόλου, τα οποία κέρδισαν τις εντυπώσεις των μικρών μαθητών με την παρουσίαση του αθλήματος. Οι προπονητές του Α.Σ Νικόμαχου Βόλου μαζί με τον αθλητή Χρηστάκη Χρυσοβαλάντη που έχει διατελέσει μέλος της Εθνικής ομάδας εξήγησαν στους μικρούς φίλους τα μυστικά του αθλήματος και συζήτησαν μαζί τους τις για τις απορίες που είχαν. Κοντά στο άθλημα του Ταεκβοντο βρέθηκε και ο Ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας ο οποίος τόνισε πως ο αθλητισμός ενώνει και θα πρέπει να δημιουργεί συναισθήματα χαράς και ευχαρίστησης.

Νοέμβριος 23,24,25

Icon 04

3 ΧΡΥΣΑ & 1 ΧΑΛΚΙΝΟ, ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΤΟΝ ΠΟΛΥΓΥΡΟ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ.

Τρία χρυσά και ένα χάλκινο είναι ο απολογισμός για τους αθλητές του Α.Σ. Νικόμαχου στο Πανελλήνιο κύπελλο που έγινε στον Πολύγυρο Χαλκιδικής στις 23-24-25 Νοεμβρίου 2012 .Χρυσό μετάλλιο πήρε ο Χρηστάκης Χρυσοβαλάντης , κερδίζοντας τον Πανευρωπαϊκό πρωταθλητή και πρώην πανελληνιονίκη από την Αθήνα στον τελικό με 15-12 . Επίσης χρυσό μετάλλιο πήρε η Βογιατζή Αγγελική κερδίζοντας 4 αγώνες , η οποία αν και είναι ακόμη κορασίδα "καθάρισε” την κατηγορία των -46 κιλών νεανίδων . Χρυσό επίσης πήρε η νεαρή αθλήτρια Γκαγιάννη Τάνια η οποία είναι 2 συνεχόμενες χρονιές πανελλήνια πρωταθλήτρια Ελλάδος κερδίζοντας 4 αγώνες χωρίς μάλιστα να καταφέρει καμιά άλλη αντίπαλος της , να της πάρει πόντο . Χάλκινο μετάλλιο πήρε ο αθλητής Βογιατζής Δημήτριος κερδίζοντας 2 αγώνες αφού έχασε στον ημιτελικό μόλις για ένα πόντο .Για τον σύλλογο επίσης αγωνίστηκε ο Κάρρος Αθανάσιος ο οποίος έχασε από τον πρωταθλητή Ελλάδος με μικρή διαφορά κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι.

Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση είναι το πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων-κορασίδων γεννηθέντων 97-98 που θα γίνει στην Αθήνα στις 8-9 Δεκεμβρίου